YONGNUO YN-300III 18W Video LED Light (3200-5500K)
Sold Out
Specifications:
Model: YONGNUO YN-300III
LED Quantity: 300pcs
Color Temperature: 5500K (150pcs)
  3200K (150pcs)
Color rendering index: ≥ 90%
Power: 18W
Lumens: 2280LM (lux)
Luminance angle 55°
Average Service Life:  50000 hours
Remote Control Distance: <8 meters
Power source
:One (1) lithium batteries OR
AC Adapter (Model of AC Adapter same as the YN-600 AC Adapter)
Size: Approx. 173x153x43mm (folded)
Net Weight (not including batteries or adapter): Approx. 725g
 Equivalent to Studio Flash of 300W