Jinbei Light Stand 2.6M ALUMINIUM (AIR CUSHIONED) JB-2600FP
PRODUCT DESCRIPTION
Features:
  • High class Aluminum materials, tough and durable.
  • Air-cushion stand, with adaptor.
  • Foldable design, light and portable.
  • Easy to adjust and carry.
Specifications:
  • Model Number: JB-2600FP
  • Type: Mini Tripod / Lightweight
  • Material: Aluminum
  • Use: Digital Camera
  • Pipe size of the first section: 27mm
  • Pipe size of the second section: 24mm
  • Pipe size of the third section: 20mm
  • Pipe thickness: 1.2mm
  • Fdd unfold length: 940mm
  • Max load-bearing: 5kg
  • Weight: 1.9kg
  • Min height: 1000mm
  • Max height: 2600mm